Pożyczka czy oszczędzanie – oto jest pytanie

Link do oryginalnego artykułu: http://www.strefabiznesu.pl/wiadomosci/a/wolimy-wziac-kosztowna-pozyczke-niz-oszczedzac-na-upragniony-zakup,12228117/
30 czerwca 2017

Pożyczka czy oszczędzanie – oto jest pytanie

48 proc. przebadanych Polaków woli zaciągnąć szybką pożyczkę na realizację wybranego celu niż długoterminowo odkładać na niego pieniądze. Wśród najczęstszych odpowiedzi, jakie tłumaczyły taką decyzję była chęć natychmiastowej realizacji określonego celu i brak umiejętności długoterminowego oszczędzania.

Szybki zakup dzięki pożyczce czy długoterminowe odkładanie na wybrany cel? Firma MBR Finance zwróciła się do Polaków z prośbą o udzielenie odpowiedzi na to pytanie. Jak się okazuje, prawie połowa z osób, które chcą kupić coś na co nie ma pieniędzy, decyduje się na pożyczkę i natychmiastowy zakup tej rzeczy.

Chociaż oszczędzanie jest oczywiście tańsze niż zaciągnięcie kredytu na dany cel to wymaga od nas wiele cierpliwości.

W zależności od założonej kwoty i konsekwencji w comiesięcznym oszczędzaniu, zebranie całej sumy potrzebnej na zakup samochodu, dobrego sprzętu grającego czy realizacji innych celów zakupowych, może zabrać kilka miesięcy bądź nawet lat. Niektórzy z nas po prostu nie chcą tyle czekać – komentuje Tomasz Maksymiak, Dyrektor Zarządzający MBR Finance SA.

Wyniki badania pokazały także, że aż 34 proc. osób biorących w nim udział decyzje o pożyczce podejmuje szybko, robiąc wszystko, aby jak najprędzej otrzymać pieniądze. Według 42 proc. badanych, czas potrzebny na podjęcie decyzji zależny jest od wysokości pożyczanej kwoty.

Im wyższa kwota pożyczki, tym dłużej się nad nią zastanawiamy. To naturalne. Nie dziwi jednak fakt, że wiele osób decyduje się na pożyczkę, jeśli za jej sprawą ma zakupić samochód, wyposażenie do domu czy sfinansować sobie wakacje. Kwoty potrzebne na realizację tych celów są relatywnie niewysokie a spłacanie pożyczki zaciągniętej w tym celu nie zajmie więcej niż kilka lat. Gdybyśmy jednak mieli odkładać wymaganą kwotę – czas oczekiwania na jej zebranie mógłby być odczuwalny a realizacja planowanego celu przedłużyłaby się w czasie – podsumowuje Tomasz Maksymiak.

Zakup na kredyt ma swoje wady i zalety. Z jednej strony daje nam możliwość szybkiej realizacji określonego celu, z drugiej wiąże się z deklaracją comiesięcznego zobowiązania finansowego. Przed podjęciem decyzji o takiej formie finansowania warto pamiętać, aby zawsze ją przemyśleć i nie korzystać z niej w każdej możliwej okazji, w której przydałyby się nam pieniądze.

Badanie przeprowadzone przez firmę MBR Finance na jej klientach w czerwcu 2017 roku na próbie 100 osób w wieku 18-60 lat.

Maszyny budowlane w Polsce ? przegląd najważniejszych wydarzeń branży MBR Finance rozpoczyna działalność leasingową pod nazwą MBR Leasing